Home / Blog / Firewalking jako cesta ke změně

Firewalking jako cesta ke změně

Znáte ten pocit, když chcete udělat něco velkého, ale nevíte, kde začít? Máte osobní zkušenost se situací, kdy se toužíte rozletět, ale cítíte se přikovaní k zemi, paralyzovaní, neschopní hnout se z místa? Měli jste v životě sen, ale cítili jste, že překážky bránící jeho dosažení jsou příliš velké? Přemýšleli jste někdy, co odlišuje úspěšné lidi od těch, kteří nikdy svých snů nedosáhnou?

Měl jsem v životě štěstí. Mimo jiné proto, že jsem dostal šanci učit se u amazonského šamana Dona Guillerma. Je to drobný, nenápadný, ale vitální indián, který žije se svou ženou hluboko v deštném pralese, stranou od nejbližší vesnice. Člověk se základním vzděláním, nad jehož vědomostmi o amazonské fauně se tají dech a jehož znalosti a léčitelské schopnosti léta využívá španělská Královská akademie věd.

Guillermovo pojetí léčení těla i duše se liší od našeho západního přístupu v jednom podstatném bodě. Šaman neléčí, neuzdravuje, nepřináší pro klienta řešení. On pouze doprovází. Vede ho bezpečně k Matce všech rostlin, která v sobě podle tradic amazonských indiánů skrývá veškerou moudrost Vesmíru. A je už jenom na vás, jak se s ní domluvíte, zda ona pro vás něco udělá. Šaman se do tohoto procesu nevměšuje, pouze vytvoří prostor, ukáže cestu a doprovází.
Učení Dona Guillerma by se dalo shrnout do tří bodů: Zjisti, pro co si klient přišel. Vytvoř mu prostor, aby mohl najít řešení své situace. Doprovázej ho k síle, která mu pomůže jeho vizi realizovat.

Aniž to tušil, měl medicinman z deštného pralesa vliv i na podobu mých workshopů s chozením po žhavém uhlí – firewalkingem. Ten se poslední dobou stává módní záležitostí, což mě na jednu stranu těší, protože se jedná o jeden z nejmocnějších motivačních prostředků pro osobní růst, který znám. Na druhou stranu mi připadá velká škoda, když se něco, co má v sobě tolik magie, deklasuje na pouhopouhý zážitek. Připadá mi to, jako kdyby někdo používal auto jenom k tomu, aby se „povozil“ po dvorečku. A přitom ho totéž auto může dopravit takřka na jakékoli místo na světě. Firewalking je mocným prostředkem k nastartování pozitivní životní změny.

NEHLEDEJTE TRIKY
Představte si teplou letní noc. Oheň dohořel a vy stojíte bosí kousek od pruhu žhavých oharků, které mění barvu od temně červené přes nejrůznější druhy oranžové až po jasně žlutou. Nejste tam sami, ale okolí prakticky nevnímáte. Chcete to udělat. Vykročit. Dva tři kroky po trávě a další do žhavých uhlíků. Rozum se ale vzpírá. Naučil se ve škole, že živé buňky hynou při šedesáti stupních Celsia. Žhavé uhlíky mají takřka desetkrát tolik.

Jaká síla vám nakonec umožní vykročit? Co je prvotním hybatelem, který způsobí, že nakonec dosáhnete vysněných cílů? Neexistuje žádný trik na to, abyste přešli žhavé uhlí bosou nohou. Nepomůže namáčet nohy do vody. Ani nedochází k tak extrémní tvorbě potu, který by vás ochránil před žárem uhlí. Stejně tak neexistuje žádný trik na to, jak vykročit k budoucnosti, po které toužíte. Klíč se nachází vždy v mysli.

STRACH NENÍ HNACÍ SILOU
Lidé často v souvislosti s rituálem přechodu po žhavém uhlí zmiňují slovo „strach“. Namlouvají sami sobě, že nemají dostatek odvahy oheň přejít. Moje zkušenosti tyto obavy nepotvrzují. Netvrdím, že v průběhu ceremonie se člověk nemůže se strachem potkat. Ale bylo by to hodně málo, kdybychom okamžik setkání se svým strachem považovali za rozhodující a pro účastníka „nejvýživnější“. Nevěřím, že je účinné se strachem bojovat. Sám o sobě je velice užitečným mechanismem, kterému vděčíme za to, že ještě žijeme. Nebýt strachu, patrně bychom několikrát během života přišli o život.

My ale bohužel strach prožíváme často zcela zbytečně, a to leckdy jen na základě pouhých představ a myšlenek. Jenže tím, že přejdeme žhavé uhlíky nebo se třeba utkáme s medvědem, se podobných představ nezbavíme. Nebojujte se strachem, mějte ho rádi, pomáhá vám přežít. Věnujte místo toho energii kultivaci pozitivních myšlenek, které nakonec převáží nad těmi negativními.

V ČEM SPOČÍVÁ ÚSPĚCH
Zbývá odpovědět na otázku, co je tedy tou silou, která nám nakonec umožní dokázat něco, o čem jsme si ještě před pár hodinami mysleli, že je to nemožné. Nedomnívám se, že k tomu, abychom dokázali v životě něco významného, stačí sama o sobě odvaha. Měl jsem možnost pozorovat tisíce lidí, které jsem doprovodil přes oheň. S mnoha z nich jsem měl možnost následně pracovat jako kouč a sledovat, jaké principy uplatňují v životě, aby svých cílů dosáhli.

Tři nejdůležitější aspekty, které přinášejí do života úspěch, jsou na základě mých zkušeností:
1) Představivost – vidět v živých barvách, jak můj cíl září za kobercem ze žhavých uhlíků
2) Intuice – umění vyslyšet svou vnitřní moudrost, když říká „teď můžeš vyrazit“
3) Uvolnění – schopnost odhodit konvence a navyklé způsoby uvažování, když jde o něco velkého

Pavel SUDÍK (publikováno v časopise Regenerace 11/2016)

Zažít firewalking s Pavlem můžete v těchto podobách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top