Home / Blog / Je firewalking válkou s vlastním strachem?

Je firewalking válkou s vlastním strachem?

Znáte ten pocit, když chcete udělat něco velkého, ale nevíte kde začít? Máte osobní zkušenost se situací, kdy se toužíte rozletět, ale cítíte se přikovaní k zemi, paralyzovaní, neschopní se hnout z místa? Měli jste v životě svůj sen, ale cítili jste, že překážky k jeho dosažení jsou příliš velké? Přemýšleli jste někdy, co odlišuje úspěšné lidi od těch, kteří nikdy nedosáhnou svých snů?

Nehledejte trik

Představte si teplou letní noc. Oheň dohořel a vy stojíte naboso kousek od pruhu žhavých oharků, které mění svoji barvu od temně červené, přes nejrůznější druhy oranžové až po jasně žlutou. Nejste tam sami, ale své okolí prakticky nevnímáte. Chcete to udělat. Vykročit. Dva, tři kroky po trávě a další do žhavých uhlíků. Rozum se ale vzpírá. Naučil se ve škole, že živé buňky (z kterých je tvořena i kůže našich chodidel) hynou při 60°C. Žhavé uhlíky mají takřka desetkrát tolik.

Jaká síla vám nakonec umožní vykročit? Co je tím prvotním hybatelem, který způsobí to, že nakonec dosáhneme svých vysněných cílů?
Neexistuje žádný trik na to, abyste přešli žhavé uhlí bosou nohou. Nepomůže namáčet nohy do vody. Ani nedochází k tak extrémní tvorbě potu, který by vás ochránil před žárem uhlí. Stejně tak neexistuje žádný trik na to, jak vykročit k takové budoucnosti, po které toužíme. Klíč se vždy nachází v naší mysli.

Strach není tou hnací silou

Lidé často v souvislosti s rituálem přechodu žhavého uhlí skloňují ve všech pádech slovo „strach“. Namlouvají sami sobě, že nemají dostatek odvahy oheň přejít. Moje zkušenosti tyto obavy nepotvrzují. Netvrdím, že v průběhu ceremonie se člověk nemůže se svým strachem potkat. Ale bylo by to hodně málo, kdybychom okamžik setkání se svým strachem považovali za rozhodující a pro účastníka „nejvýživnější“. Nevěřím, že je účinné bojovat se svým strachem. Sám o sobě je velice užitečným mechanizmem, kterému vděčíme za to, že ještě žijeme. Nebýt strachu, tak bychom patrně o život již několikrát během své existence přišli.

To, co nás skutečně trápí je nadužívání tohoto instrumentu, jeho spouštění jen na základě našich představ, myšlenek. Těchto představ se ale nezbavíme tím, že se utkáme s medvědem a konec konců ani tím, že přejdeme žhavé uhlí bosou nohou. Nebojujte se svým strachem, mějte ho rádi, pomáhá vám přežít. Věnujte místo toho energii kultivaci pozitivních myšlenek. Ony se vám rozrostou a nenechají prostor v hlavě těm negativním, strachujícím se.

V čem tkví úspěch úspěšných?

Zbývá odpovědět na otázku co je tedy tou silou, která nám nakonec umožní dokázat něco, o čem jsme si ještě před pár hodinami mysleli, že to je nemožné? Z toho, co jsem napsal, hádáte správně, že na mnou vedeném firewalking slovo strach prakticky neuslyšíte. Nedomnívám se, že k tomu, abychom dokázali v životě něco významného stačí sama o sobě odvaha.

Měl jsem možnost vidět ošklivě spálená chodidla žoldáka britských SAS. A byl to veterán z Afghanistánu, chlapík, který měl odvahy na rozdávání. Měl jsem možnost pozorovat tisíce lidí, které jsem doprovodil přes oheň. S mnoha z nich jsem měl možnost následně pracovat jako kouč a sledovat, jaké principy uplatňují v životě, aby dosáhli svých cílů.

Nejdůležitější aspekty, které nám přinášejí úspěch do života jsou na základě mých zkušenosti:
1) Představivost (vidět v živých barvách jak září můj cíl za kobercem ze žhavých uhlíků)
2) Intuice (schopnost poslechnout svoji vnitřní moudrost, když mi říká „teď můžeš vyrazit“)
3) Uvolnění (schopnost odhodit konvence a navyklé způsoby uvažování když jde o něco velkého)

Schopnost vidět své sny svým vnitřním zrakem, důvěra ve svoji vnitřní sílu a ochota udělat něco jinak. To jsou podle mých zkušeností základní faktory, které odlišují lidi úspěšné od těch, kteří celý život stojí na jednom místě.

(c) Pavel Sudik, publikováno na serveru zivotbezhranic.cz

Udělejte jednou něco jinak. Workshopy s přechodem žhavého uhlí najdete na www.firewalk.cz !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top